avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna seara,

Sotul meu a lucrat in Italia mai multi ani. Acum 9 luni, patronul nu a mai avut de lucru si a dat oamenii afara pe rand. I s-au dat acte sa le depuna pentru somaj, dar pana acum, desi a tot sunat sa vada care este situatia dosarului, nu a primit nici un somaj. Ce poate face ?
Cel mai recent răspuns: AnabelleAngel , utilizator 02:51, 2 Octombrie 2016
Sa ia legatura cu Istituto Nazionale Previdenza Sociale (Institutul National de Securitate Sociala - INPS) sau sa solicite sprijin de la Atasatul pe probleme de munca si asigurari sociale din cadrul Ambasadei Romaniei in Italia.

Biroul Ataşatului pe Probleme de Muncă şi Sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: (0039) 06 806 96 326; fax: 0039.06.808.49.95
tel: 06.808.45.29. / 06.808.35.37. int.: 271 sau 224
e-mail: roma.social1@mae.ro
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde pot si cu cine lua legatura cu mobbing in romania? denisa7669@yahoo.com denisa7669@yahoo.com Am fost mabizata la lacul de munca in italia,am luat legatura cu psihologii ,la un CAF IN ROMA,rezulta contractul,dar amramas di cauza lor fara muna si am ... (vezi toată discuția)
Pentru anii munciți cu acte în regulă în italia aș putea ... Cami2014 Cami2014 Pentru anii munciți cu acte în regulă în Italia aș putea recupera contribuțiile plătite dacă NU primesc pensie de la statul italian? (vezi toată discuția)
Lichidari salariale italia - fiu decedat grunwald grunwald Buna seara, Cum pot lua parintii banii pe lichidari salariale fiului decedat (37 ani), in Torino, in urma cu 1 an? Avand in vedere ca parintii nu vorbesc ... (vezi toată discuția)