Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna seara,

Sotul meu a lucrat in Italia mai multi ani. Acum 9 luni, patronul nu a mai avut de lucru si a dat oamenii afara pe rand. I s-au dat acte sa le depuna pentru somaj, dar pana acum, desi a tot sunat sa vada care este situatia dosarului, nu a primit nici un somaj. Ce poate face ?
Sa ia legatura cu Istituto Nazionale Previdenza Sociale (Institutul National de Securitate Sociala - INPS) sau sa solicite sprijin de la Atasatul pe probleme de munca si asigurari sociale din cadrul Ambasadei Romaniei in Italia.

Biroul Ataşatului pe Probleme de Muncă şi Sociale
Via Nicolò Tartaglia n.36, 00197 Roma
tel: (0039) 06 806 96 326; fax: 0039.06.808.49.95
tel: 06.808.45.29. / 06.808.35.37. int.: 271 sau 224
e-mail: roma.social1@mae.ro
Multumesc pentru raspuns.