Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Micșorarea procentului de pensie alimentară prin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Micșorarea procentului de pensie alimentară prin acord

Bună dimineața! Am nevoie de o lămurire. Sunt divorțat și plătesc pensie alimentară de 25% din venitul net. Acum mai am un copil. Știu ca procentul de pensie trebuie sa scadă la 16,6%. Am divorțat la notar, dar acesta nu vrea sa modifice convenția,desi fosta sotie e de acord. Putem merge la alt notar, sau cum as putea rezolva fără cheltuieli de judecată?
ln instanta ati da mai putin decat la notar, 20 de lei.
Faceti cerere de miscorare expunand motivele si depunând dovada, cereti judecarea in lipsa si fara cheltuieli de judecata, mama depune intampinare ca e de acord si gata.
Nu cred sa o rezolvati la notar in sensul sa incheiati o alta conventie pt ca astea se incheie la divort, dar puteti incerca.
gi-jane2, moderator
Sesizați instanta de judecata.
Veți obține micșorarea pensiei.

La notar nu se poate.