Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare incheierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare incheierii

Buna ziua,prietena mea a depus cerere pt, ajutor public judiciar , la data de 27.sept 2016 pe portal apare respinsa cu drept de reexaminare ,
Cand primeste hotarirea ( de la camera de consiliu ) ?
Ce se intampla daca nu cere reexaminare ?
multumim
ili47, utilizator
Buna ziua,
Va primi acea decizie cand se va motiva, teoretic in 30 de zile.
Daca nu o contesta sau daca i se respinge contestatia va plati taxa de timbru sau dosarul va fi respins ca netimbrat.
Va primi comunicarea motivarii si de la acel moment va curge termenul pt a formula cererea de reexaminare.
Conf.art.200(6) NCPC"Cererea de reexaminare se face in termen de 15 zile de la data comunicarii incheierii."Daca nu formulati cerere reexaminare va deveni definitiva incheierea data in camera de consiliu si urmeaza sa platiti taxa judiciara de timbru sub sanctiunea anularii cererii dvs.[Art.200(4)NCPC]
Pe portal apare ......Ea, dupa comunicare in 5 zile poate sa depuna cerere de reexaminare;
Sunt termene diferite ? cazuri diferite ?
multumim pt.raspunsuri.
ili47, utilizator
A primit hotarirea de respingere ,nu cere reezaminare ,nu plateste taxa de timbru.
Ce va urma ? pe portal automat va aparea cererea de chemare la judecata respinsa ?
Ea, reclamanta trebuie sa ceara suspendare sau anulare ?
Reclamanta va avea ceva de suferit ca nu plateste taxa de timbru ?
multumim pentru raspunsuri