avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... comunicare incheierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

comunicare incheierii

Buna ziua,prietena mea a depus cerere pt, ajutor public judiciar , la data de 27.sept 2016 pe portal apare respinsa cu drept de reexaminare ,
Cand primeste hotarirea ( de la camera de consiliu ) ?
Ce se intampla daca nu cere reexaminare ?
multumim
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2016
ili47, utilizator
Buna ziua,
Va primi acea decizie cand se va motiva, teoretic in 30 de zile.
Daca nu o contesta sau daca i se respinge contestatia va plati taxa de timbru sau dosarul va fi respins ca netimbrat.
Va primi comunicarea motivarii si de la acel moment va curge termenul pt a formula cererea de reexaminare.
Conf.art.200(6) NCPC"Cererea de reexaminare se face in termen de 15 zile de la data comunicarii incheierii."Daca nu formulati cerere reexaminare va deveni definitiva incheierea data in camera de consiliu si urmeaza sa platiti taxa judiciara de timbru sub sanctiunea anularii cererii dvs.[Art.200(4)NCPC]
Pe portal apare ......Ea, dupa comunicare in 5 zile poate sa depuna cerere de reexaminare;
Sunt termene diferite ? cazuri diferite ?
multumim pt.raspunsuri.
Ultima modificare: Luni, 10 Octombrie 2016
ili47, utilizator
A primit hotarirea de respingere ,nu cere reezaminare ,nu plateste taxa de timbru.
Ce va urma ? pe portal automat va aparea cererea de chemare la judecata respinsa ?
Ea, reclamanta trebuie sa ceara suspendare sau anulare ?
Reclamanta va avea ceva de suferit ca nu plateste taxa de timbru ?
multumim pentru raspunsuri

Alte discuții în legătură

Model formulare apel ContSters287513 ContSters287513 Va rog sa ma sprijiniti in formularea unui apel la o sentinta civila. Pe scurt o persoana a fost sanctionata ca nu s-a prezentat la politie desi nu a fost ... (vezi toată discuția)
Recuperarea cheltuielilor cu onorariul avocatului prin acþiune separatã simonik2011 simonik2011 Buna ziua, care ar fi temeiul legal si impotriva cui sa ma indrept intr-o actiune in pretentii, nu mi s-au acordat cheltuieli onorariu avocat (desi au fost ... (vezi toată discuția)
Probleme ordonanta de plata crysstianno crysstianno Este pentru prima data cand introduc o ordonanta si am cateva nelamuriri ... as dori sa ma corecteze cineva unde gresesc... -Am trimis somatia de plata cu ... (vezi toată discuția)