Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu se mai studiaza dosarele in sala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu se mai studiaza dosarele in sala?

Ieri la un proces civil in care eram parte, am ramas uimit cand m-am izbit de refuzul grefierei de a-mi da dosarul spre studiu pana sa intre in sala completul de judecata. Raspunsul grefierei a fost: Nu se mai dau dosare la studiu in sala decat avocatilor si c.j.
Avand in vedere ca programul de la arhiva este in vacanta judecatoreasca imposibil de accesat, fiind multi justitiabili la rand inscrisi pe liste de cu noaptea-n cap pentru un program de 1 ora si jumatate pe zi de luni pana joi, iata ca m-am trezit ca mi s-a strigat numele ca parte in sala fara a cunoaste ce e la dosar.
Cum va pare situatia aceasta decat o ingradire mizerabila a accesului la justitie?
Sunt de acord cu dvs . Solicitati amanare pentru a lua la cunostiinta de continutul dosarului!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Ar fi trebuit sa sesizati cu acest aspect fie Presedintele completului de judecata (atunci cand a inceput sedinta) fie Presedintele acelei instante (Judecatorie/Tribunal/C.A.).
Da, nu e deloc in regula sa se intample asa ceva.
Aveti insa cai legale de a actiona.
BUNA ZIUA
DA ASA ESTE AVETI DREPTATE ,TREBUIA SA SOLICITATI TERMEN PENTRU A OBSERVA DOSARUL EXACT PE MOTIVELE INVOCATE .
Mai exista si exces de zel al unor grefiere. Totusi , aveati posibilitatea sa solicitati un termen sa luati cunostinta de continutul dosarului....