Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... studiu dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

studiu dosar

Buna ziua,
in calitate de parat intr-un dosar civil,am mers de nenumarate ori la arhiva judecatoriei unde se afla dosarul si nu am putut sa-l studiez pe motiv ca ,,este pe masa judecatorului,,;
in scurt timp voi avea primul termen.
Cum pot studia dosarul?
multumesc!
Daca nu reusiti sa-l studiati in arhiva,o puteti face in ziua in care aveti termen,solicitand accesul la dosar grefierei, inainte de inceperea sedintei de judecata. Trebuie sa aveti C.I la dvs,pentru a putea face dovada ca sunteti parte in respectivul dosar.
multumesc,pg de la arhiva este de la ora 9,care coincide cu ora procesului meu
Domnul avocat v-a spus ca, in situatia in care nu se poate studia dosarul la arhiva, intrucat termenul este apropiat iar dosarul se afla la judecator, cel mai indicat ar fi ca in ziua in care este stabilit termenul pentru judecarea pricinii sa mergeti la instanta, va uitati pe lista afisata de grefier ca sa vedeti ordinea dosarelor, il gasiti pe al dvs., retineti nr. cauzei si mergeti la grefier cu CI si solicitati dosarul.
Daca ora mentionata in citatie este 08:30, ar fi indicat la ora 8 sa fiti acolo si cum se deschide sala de judecata si ati vazut nr. cauzei sa cereti dosarul ca sa il studiati, o sa aveti timp pana la inceperea sedintei 15-20 de min. dupa care il inapoiati si asteptati strigarea pricinii.