Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Plata impozitului pe cladire de la decesul ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Plata impozitului pe cladire de la decesul propietarului pana la decizia instantei in procesul de partaj

De la data decesului propietarului unui imobil au trecut 5 ani si jumatate.Pentru anul in care a decedat impozitul a fost platit. Din anul urmator a inceput procesul de partaj care nu s-a finalizat inca.Imobilul este nelocuibil si nu a fost utilizat de nici una dintre partile aflate in proces. Cine trebuie sa plateasca impozitul si pe cati ani in urma?
Impozitul se plateste din anul urmator decesului de catre mostenitori in parti egale.
Inteleg ca nu ati facut succesiunea si sunteti in instanta pentru partaj. Partile in procesul de partaj sunt mostenitorii.