avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire prin sms
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire prin sms

Buna,
As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat.Primesc sms-uri de la un numar pe care-l cunosc.Continutul acestora este insultator.La solicitari repetate de incetare a acestora nu am primit nici un raspuns.Povestea se repeta.De asemenea am luat legatura cu furnizorul de telefonie mobila ,pentru a cere restrictionarea apelurilor de la numarul respectiv .Mi s-a spus ca este imposibil.Nu stiu daca exista o cale legala prin care s-ar putea inceta aceste acte din partea persoanei respective,de asta va cer ajutorul.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: anonim_71 , utilizator 11:50, 27 Mai 2015
atat timp cat nu sti despre cine e vorba cred ca nu exista nici o cale ca sa scap de stresul astai. mai intai trebuie sa alfi exact cine e persoana.
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2009
cypy, utilizator
Daca, cunoasteti numarul de telefon de la care sunteti apelat,faceti plangere la Politie.Nu stergeti mesajele primite.
Ultima modificare: Miercuri, 26 August 2009
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Cred ca ar tebui sa faci o plangere penala ,iar cei care vor intocmi dosarul sa solicite oficial de la firma de telefonie furnizoare numele persoanei careia ii apartine numarul(daca are abonament,daca e pe cartela cred ca exista totusi o metoda de a afla cine este cel care te hartuieste).Daca il cunosti ,e mult mai simplu,il denunti pentru hartuire.
irina_stirbu2000 a scris:

Cred ca ar tebui sa faci o plangere penala ,iar cei care vor intocmi dosarul sa solicite oficial de la firma de telefonie furnizoare numele persoanei careia ii apartine numarul(daca are abonament,daca e pe cartela cred ca exista totusi o metoda de a afla cine este cel care te hartuieste).Daca il cunosti ,e mult mai simplu,il denunti pentru hartuire.

Ce fel de hartuire? In actualul Cod Penal, hartuirea nu este incriminata.
Noul Cod Penal pedepseste cu inchisoare de la 1 la 6 luni hartuirea prin mesaje, telefoane sau urmarire. Incriminarea hartuirii este urmarea aparitiei unui numar mare de astfel de cazuri, in special impotriva femeilor.
Asta este ceea ce am gasit si eu pe net.Nu stiu exact,de asta am apelat la ajutorul unora care stiu.

Alte discuții în legătură

Plangere penala - mesaje sms Florentina04 Florentina04 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, daca primesc mesaje cu amenintari si injurii din partea cuiva pe telefonul mobil, pot depune plagere penala? Ar ... (vezi toată discuția)
Hartuire ana88 ana88 Am o problema cu un fost angajat pe care l-am concediat. Acesta ma suna de pe numar privat si imi vorbeste urat, imi aduce injurii si ma ameninta ca imi va ... (vezi toată discuția)