Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire prin sms
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire prin sms

Buna,
As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat.Primesc sms-uri de la un numar pe care-l cunosc.Continutul acestora este insultator.La solicitari repetate de incetare a acestora nu am primit nici un raspuns.Povestea se repeta.De asemenea am luat legatura cu furnizorul de telefonie mobila ,pentru a cere restrictionarea apelurilor de la numarul respectiv .Mi s-a spus ca este imposibil.Nu stiu daca exista o cale legala prin care s-ar putea inceta aceste acte din partea persoanei respective,de asta va cer ajutorul.
Multumesc!
atat timp cat nu sti despre cine e vorba cred ca nu exista nici o cale ca sa scap de stresul astai. mai intai trebuie sa alfi exact cine e persoana.
cypy, utilizator
Daca, cunoasteti numarul de telefon de la care sunteti apelat,faceti plangere la Politie.Nu stergeti mesajele primite.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Cred ca ar tebui sa faci o plangere penala ,iar cei care vor intocmi dosarul sa solicite oficial de la firma de telefonie furnizoare numele persoanei careia ii apartine numarul(daca are abonament,daca e pe cartela cred ca exista totusi o metoda de a afla cine este cel care te hartuieste).Daca il cunosti ,e mult mai simplu,il denunti pentru hartuire.
irina_stirbu2000 a scris:

Cred ca ar tebui sa faci o plangere penala ,iar cei care vor intocmi dosarul sa solicite oficial de la firma de telefonie furnizoare numele persoanei careia ii apartine numarul(daca are abonament,daca e pe cartela cred ca exista totusi o metoda de a afla cine este cel care te hartuieste).Daca il cunosti ,e mult mai simplu,il denunti pentru hartuire.

Ce fel de hartuire? In actualul Cod Penal, hartuirea nu este incriminata.
Noul Cod Penal pedepseste cu inchisoare de la 1 la 6 luni hartuirea prin mesaje, telefoane sau urmarire. Incriminarea hartuirii este urmarea aparitiei unui numar mare de astfel de cazuri, in special impotriva femeilor.
Asta este ceea ce am gasit si eu pe net.Nu stiu exact,de asta am apelat la ajutorul unora care stiu.