Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariat

Tatal si unchiul meu au revendicat o casa, o moara, o magazie , un patul si un teren intravilan la tara de 21502., in baza legii 10/2001 si legii 247/2005. Tatal meu a murit la 9 mai 2010, unchiul meu la 31 octombrie 2013. La data de 31 iulie 2014 am facut succesiunea dupa tatal si unchiul meu, eu luand 3/8 de la tatal meu, 1/2 de la unchiul meu, si mama 1/8 de la tatal meu. Apoi mama prin partaj mi-a dat partea ei de 1/8 tot la 31 iulie 2014.

Intrebari:

Daca vreau sa vand bunul cu 40000 de lei, ce taxe platesc eu si cumparatorul. Vreau si eu un calcul. Sa calculati si sa scrieti sumele.

Daca bunul a fost dobandit de tatal meu prin reconstitituirea dpretului de proprietatea in baza LEGII 10/2001 SI LEGII 247/2005 se mai plateste impozit sau nu?
Gasiti pe net diverse calculatoare pentru taxe notariale!

Insa calculul cel mai precis il aflati de la notarul care va intocmi actele de instrainare, taxele nu sunt fixe si difera intre notariate.

ex.
[ link extern ]

Of, of, of, formulele sunt acolo, dar vroiam si eu un exemplu de calcul !
Interventie moderator
@ricaramurica10 sunteti avertizat ca ati deschis cel putin 3 topicuri cu acelasi subiect. Va rog sa incetati ca akltefl vi se vor inchide aceste topicuri.
Nimeni nu va face calculul pentru simplu fapt ca acele onorarii sunt MINIMALE. Notarul poate sa va ia mai mult in functie de cum isi apreciaza munca. Nu suntem ca la piata sa va coste legatura de patrunjel 1 leu. Nu este tarif ix.
Avocatii au tarife fixe?!
Of, of, of, eu nu v-am jignit pe dvs. stimate domn ! Si nu am deschis 3 topicuri, am intrebat doar . Si notarii trebuie sa respecte legea, au niste formule in ordinul 46/c/2011, pe care trebuie sa-l respecte.