Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutor public judiciar- acte necesare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutor public judiciar- acte necesare

ce acte trebuie depuse impreuna cu cerere de ajutor public judiciar?
Sotia mea trebuie sa dea o declaratia la fata notarului deoarece ea nu lucreaza?
Fata mea are 23 de ani si este masterand dar nu lucreaza, si ea trebuie sa merge la notar?
Multumesc raspunsurile.
Se depun : adeverinte de venituri pentru cei ce lucreaza, declaratii pe proprie raspundere ca nu au venituri (pentru cei ce nu au ) si adeverinta de la fisc privind lipsa veniturilor.; declaratie pe proprie raspundere ca solicitantul nu a mai beneficiat de ajutor public in ultimele 12 luni (sau in caz afirmativ in ce dosar , ce suma) , orice dovezi privind veniturile membrilor de familie care locuiesc cu solicitantul.; adeverinte de studii la elevi si studenti ,dovezi privind cheltuielile familiei (facturi, rate banci etc ), cererea motivata. Declaratiile nu trebuie autentificate . apelati la avocat .
Multumesc frumos raspunsul dv