Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditii acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditii acordare somaj

Buna ziua.Un angajat doreste somaj.A lucrat la o alta firma unde i s-a incetat contractul cu 55b. Apoi a lucrat la firma noastra 2 luni. Doreste sa ii incetez contractul in asa fel incat sa poata lua somaj...dar beneficiaza de somaj in conditiile in care dincolo a terminat cu 55b dincolo?
RuxandraLarisa a scris:

La firma actuala va inceta in decembrie 2016 cu art.56 lit.i . ....

Perioada eligibila pentru somaj este decembrie 2014 - decembrie 2016 . In aceasta perioada va trebui sa aiba minim 12 luni de stagiu de cotizare.

Detaliati exact ce statut a avut in aceasta perioada.
A fost angajata la o alta firma cu contract de munca incetat cu 55 b, dar din ce ati spus mai devreme conteaza cu ce o sa inceteze la locul actual de munca...
Conteaza si stagiul minim de cotizare .

De exemplu : 1 luna lucrata cu 8 ore/zi = 2 luni lucrate cu 4 ore/zi = 4 luni lucrate cu 2 ore/zi

Astfel, daca in ultimele 24 de luni anterioare datei de incetare a c.i.m. a lucrat cu 2 ore/zi nu va beneficia de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pe mine ma intereseaza daca este ok ca are contractul cu 2 ore....
C.i.m. cu 2 ore/zi este pe toata perioada eligibila pentru somaj, si anume : decembrie 2014 - decembrie 2016 ?