Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... functie director
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

functie director

Buna seara!
in cadrul institutiilor de invatamant,un director adjunct poateundeplini si functia de diriginte?
care este legea?
Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării ştiinţifice nr.5559/27.10.2015 pentru aprobarea Metodologiei-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul 2016-2017

Art.18
.....
(3) Personalul didactic de conducere, de îndrumare şi control nu poate îndeplini funcţia de diriginte, nu poate efectua ore de consiliere şi orientare vocaţională şi nici ore de dirigenţie. În situaţii excepţionale, când la nivelul unei unităţi de învăţământ nu există suficiente cadre didactice calificate titulare sau angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, personalul didactic de conducere şi personalul didactic de îndrumare şi control numit în funcţie cu jumătate de normă poate îndeplini şi funcţia de diriginte, la propunerea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ şi aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar.