Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza somajul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza somajul?

Buna ziua. Sotul meu a lucrat ca inginer constructor la o firma timp de 6 luni, apoi si-a dat demisia, iar dupa o pauza de cateva luni a mai lucrat inca 6-7 luni la aceeasi firma. A urmat din nou o pauzade cateva luni, dupa care s-a angajat la alta firma de constructii la care a lucrat 3 luni, insa din iunie nu mai lucreaza nicaieri. (motivul pentru care si-a dat demisia de atatea ori au fost deplasarile, noi nefiind de acord sa plece pentru mai multe luni in alte tari, alte orase). Are in total 1 an si cateva luni de vechime, dar cu intreruperi. La ambele locuri de munca salariul din contract era de 2000-2200 de lei.
Intrebarea este: daca depune actele pentru somaj, se incadreaza sa primeasca, cat?
Sunt cateva conditii care trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de indemnizatie somaj,voi enumera cateva:
-persoana in cauza a incetat raportul de munca din motive ce nu le pot fi reprosate
-are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimile 24

Perioada de acordare a indemnizatiei este in functie de vechime,atat ca perioada cat si calcul al indemnizatiei.
"Ajutorul de şomaj este acordat şomerilor pe perioade stabilite în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, potrivit Legii nr. 76/2002, după cum urmează:
– şase luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
– nouă luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de cel puţin cinci ani;
– 12 luni, pentru persoanele care au un stagiu de cotizare mai mare de zece ani."

Depunerea cererii se face in maximum zece zile de la momentul la care solicitantii devin şomeri,in caz contrar, indemnizatia este acordata de la data inregistrarii cererii.
Legea nr.76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă :

art.39
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

Cuantumul indemnizatiei = 75 % x 500 lei (valoarea indicatorului social de referinta) + 10% x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare = 375 lei + cota procentuala x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare