Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plafon incasari numerar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plafon incasari numerar

Se poate incasa cu numerar suma de 13000 lei de la o persoana fizica reprezentand garantia participarii la o licitatie. Daca nu, care sunt variantele de incasare si baza legala.
Multumesc.
Potrivit art. 4 din Legea 70/2015 operatiunile de incasari in numerar de la persoane fizice, se efectueaza in limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoana.

In prezent, "sunt interzise incasarile fragmentate de la o persoana, pentru operatiunile de incasari in numerar cu o valoare mai mare de 10.000 lei, precum si fragmentarea tranzactiilor reprezentand cesiuni de creante, primiri de imprumuturi sau alte finantari, respectiv fragmentarea unei livrari de bunuri sau a unei prestari de servicii, cu valoare mai mare de 10.000 lei".

Multumesc pentru raspuns. Concluzia este sa se faca plata prin banca.