Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen eliberare certificat medico-legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen eliberare certificat medico-legal

Bună seara!
Acum aproximativ 3 luni am fost implicat într-un accident rutier în urma căruia am fost vătămat fiind nevoie să mă duc la spital. Pe 16 septembrie am fost la IML să achit taxa pentru certificat şi acum, după aproape o lună certificatul înca nu este gata. Aş dori să ştiu cât timp este alocat conform legii pentru eliberarea unui certificat ?
ORDIN nr. 1.134/C din 25 mai 2000
pentru aprobarea Normelor procedurale privind efectuarea expertizelor, a constatărilor şi a altor lucrări medico-legale
EMITENT
MINISTERUL JUSTIŢIEI
Nr. 1.134/C/25 mai 2000
MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
Nr. 255/4 aprilie 2000
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 19 septembrie 2000Examinarile medico-legale solicitate de persoanele interesate şi eliberarea certificatelor medico-legale se efectuează la sediul instituţiilor de medicina legală. Certificatul medico-legal se eliberează persoanei examinate în termen de maximum 7 zile de la examinare sau de la depunerea rezultatelor examenelor clinice şi paraclinice indicate de medicul examinator.