avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... a vandut masina!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

a vandut masina!

buna ziua.
problema mare!
in timpul casatoriei am cumparat un autoturism.fiind despartiti in fapt, sotul meu a vandut masina tatalui lui fara stirea mea......masina era pe numele lui......dar dupa parerea mea drept comun....acum, socrul meu m.a amenintat ca se duce la politie sa spuna ca i.am furat masina...masina si toate actele ei au fost la mine?cum a putut vinde masina?ce pot face?masina este la mine
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:18, 30 August 2009
faceti partajul bunurilor comune, chiar daca nu sunteti divortati.
veti rezolva aceasta problema in acest proces.
in rest, stati linistita deocamdata.
bun,bun si daca vine politia la usa la mine eu ce fac?
dau sau nu dau?
sau ma leaga astia?
de asta sunt foarte nelinistita!
multumesc!
Contractul de vanzare-cumparare a autoturismului,pe numele cui a fost incheiat?Actualmente masina este radiata?Daca masina a fost vanduta cum se afla actualmente in posesia dvs?Documentele autoturismului unde se afla?
Pentru clarificare puteti solicita partajul bunurilor comune .Succes
contractul pe numele sotului
nu stiu daca este radiata
masina a fost tot timpul la mine,el a facut treaba asta pe ascuns fara ca eu,sotia,sastiu ceva.m.am trezit in fata faptului implinit.masina cu toate actele au fost la mine!
actele sunt in continuare la mine......
cum a vandut masina daca el nu avea nici un act?
Contractul fiind pe numele sotului,posibilitati mai mult sau mai putin legale exista ,de vreme ce autoturismul a fost instrainat.Avand in vedere ca autoturismul a fost achizitionat dupa casatorie,legal va revine cota parte.sau contravaloare.Daca detineti documentele originale demarati procedura partajului bunurilor comune.Cu aceasta ocazie,in eventualitatea mentionata de dvs ,respectiv aparitia politiei,
comunicati ca bunul respectiv este bun comun ,face obiectul actiunii de partaj ,
promovata de catre dvs asupra careia instanta nu s-a pronuntat.

Alte discuții în legătură

Sunt sanse? anniela anniela Buna ziua. In timpul casatoriei a fost achizitionat un autoturism ( 10.000 E), inainte de inmatriculare, fostul sot ( pe atunci sot ) face fara stirea sotiei ... (vezi toată discuția)
Vanzarea bunurilor comune dintr-o casatorie intrebatorul_g intrebatorul_g am o cunostinta care vrea sa divorteze. In timpul casatoriei s-au cumparat mai multe bunuri printre care si o masina. De curand sotul a vandut masina, care ... (vezi toată discuția)
Vanzare bunuri comune in timpul divortzului-legal? tudosemaria tudosemaria Buna ziua.Am completat cererea de divortz in urma cu 2 saptamani la judecatoria de sector,acolo unde amandoi avem domiciulil stabil. Am aflat ca sotul meu a ... (vezi toată discuția)