Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lamurire indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lamurire indemnizatie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire. desi am citit noua lege a indemnizatiilor nu am reusit sa ajung la o concluzie.

Pana in data de 16 august 2016 am fost in CCC (2 ani) pentru bebe1 (nascut in septembrie 2014). incepand cu data de 17 august 2016 mi-am dat demisia.

in momentul de fata sunt din noua insarcinata, urmand sa nasc in iunie 2017.

Voi beneficia de indemnizatie sau nu? Multumesc de ajutor.
elutza a scris:

......
in momentul de fata sunt din noua insarcinata, urmand sa nasc in iunie 2017.

Voi beneficia de indemnizatie sau nu? Multumesc de ajutor.

Perioada eligibila pentru CCC va fi iulie 2015 - iunie 2017.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010. (de exemplu, ati beneficiat de somaj, de concedii medicale, de indemnizatia pentru CCC , elev/student la zi etc.).

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

Detaliati ce statut ati avut sau veti avea in perioada iulie 2015 - iunie 2017.
iulie 2015 - 16 august 2016 - CCC

din 17 august 2016 nu mai lucrez (contract de munca incetat cu acordul partilor).
In acest caz, beneficiati de indemnizatie pentru CCC.

OUG 111/2010
art.2
.....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
....
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
......
multumesc mult pentru raspuns. o seara buna!