Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... categoria B la permisul de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

categoria B la permisul de conducere

buna seara, am si eu o intrebare; se poate conduce un tractor cu una sau doua remorci pe drumurile publice, sau se poate conduce doar tractorul simplu neavand nici o remorca atasata de el pentru cei care poseda permis de conducere categoria B
CATEGORIA B

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeste 3.500 Kg şi al căror număr de locuri pe scaune, în afara locului conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg. format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg.

Deci tractorul nu trebuie sa depasesca 3500kg iar ansamblul tractor+ o remorca (o singura remorca) nu trebuie sa depaseasca 4250kg.
multumesc pentru raspuns
cei care poseda permis categoria Tr. pot circula cu doua remorci ???
Art. 38, al. (2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
multumesc