Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

Buna ziua,
Am o nelamurire.
La fostul angajator am avut un anume salariu brut stabilit in contractul individual de munca, iar tichetele de masa au fost ca "bonus", adica venitul meu lunar a fost salariul brut din cim + valoarea tichetelor de masa.
La actualul angajator am un anume venit brut stabilit in cim, insa am inteles de la colegi ca tichetele de scad din salariu. In cim nu este specificat nimic de tichetele de masa.
Cum e normal sa fie?
Nu are cum sa se scada din salariu, tichetele de masa.

Contravaloarea acestora este suportata de catre angajator. Daca in c.i.m. nu este specificat nimic de tichetele de masa, atunci verificati in reg.intern daca exista prevazuta acordarea acestora..