Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna,cat poate dura un divort in situatia in care sotul e plecat din tara,la termene nu vine si sunt copii minori?Unde trebuie citat dc nu cunosc nici macar orasul unde e stabilit? In cat timp se finalizeaza procesul?Multumesc.
E greu de spus cat va dura.

Dar daca nu il veti gasi aveti sanse sa obtineti custodie exclusiva si se merita asteptarea.
Si unde va fi citat?Vroiam sa stiu dc dureaza saptamani,luni sau chiar ani?Ma gandeam ca dc el nu va veni la termene se va termina repede.
Va trebui sa indicati adresa ultimului domiciliul cunoscut din tara, sa faceti demersuri la evidenta populației sa aflati eventual noul domiciliu. Daca arătați instanței ca ati facut toate demersurile necesare sa il găsiți dar fara folos, abia atunci se va aprobă citarea prin publicitate intr un ziar si la usa instanței si i se va numi un curator care sa ii reprezinte interesele.
am inteles,multumesc.