avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... notificare de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

notificare de plata

buna seara
in mai 2012 am facut un credit la banca(credit nevoi personale) in valoare de 4500 lei si nu l-am mai putut achita ultima suma depusa a fost in feb. 2013
astazi am primit iar de la kruk o notificare in care imi spunre ca datorez suma firmei de asigurari care a platit bancii creditul...firma de asigurari a platit creditul in ian 2013.in notificare imi spune ca este ultima incercare amiabila in caz contrar se va transfera dosarul catre un executor judecatoresc unde imi va scoate bunurile mobile si imobile la licitatie...eu nu detin nimic pe numele meu..ce imi pot face in afara de poprire pe salariu?casa este a parintilor?datoria nu este cumva prescrisa?multumesc
Ultima modificare: Luni, 17 Octombrie 2016
razvan22, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:24, 21 Octombrie 2016
Buna ziua !

Cand se termina graficul de rambursare?

Cand a fost cesionata aceasta datorie ?

cei de la banca a facut scadenta anticipata in dec 2012 iar asiguratorul a platit in ianuarie 2013...acum asiguratorul a cesionat creanta catre kruk prin 2013....eu am facut ultima plata catre banca in feb 2012...si din 2013 tot primesc notificari
Ma refeream cand se termina scadenta creditului dumneavoastra,nu cand a fost declarat scadent anticipat ?

Data exacta a cesiuni,mai exact luna ?
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2016
ContSters407900, utilizator
nu stiu ce mai conteaza graficul cat a fost declarata scadenta anticipat..

depuneti contestatie la executare si invocati prescriptia.
Daca veti fi totusi executat silit, veti avea poprire pe salariu si atat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare referitoare la prescriptia extinctiva a dreptului de a cere executare silita pentru credite bancare SergiuSM SergiuSM Buna seara! In anul 2008 am contractat un credit bancar fara garantii ipotecare (credit de consum) de la Piraeus Bank. Am platit ratele la timp pana in luna ... (vezi toată discuția)
Imprumut de nevoie personale vrl112 vrl112 Buna ziua , in 2012 am facut un imprumut in banca de nevoi personale , am platit cam 6 luni-12 luni, cam asa , si dupa am plecat din tara , Am revenit in 2017 ... (vezi toată discuția)
Prescriere credit? razvan22 razvan22 La inceputul anului 2012 am facut un credit la cec bqnk in valoare de 4500 lei la care am platit ratele pana in sept 2012 dupa nu am mai putut achita...din ... (vezi toată discuția)