Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Pensionare cadru didactic

Buna ziua!
Un cadru didactic indeplineste varsta standard de pensionare in noiembrie(in timpul anului scolar). Doreste sa depuna dosarul pentru pensie si in acelasi timp sa continue activitatea la clasa pana la sfarsitul anului scolar. Scoala trebuie sa organizeze concurs din moment ce postul se vacanteaza odata cu iesirea la pensie?
Multumesc!
Art.284 din Legea 1/2011 :
....
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat şi anticipat parţial, la data încheierii anului şcolar în care împlineşte vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situaţia pensiei anticipate şi anticipate parţială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.
.....

(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de îndrumare şi de control se poate face şi în timpul anului şcolar, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ, respectiv al inspectoratului şcolar.
....

Asadar , nu va puteti pensiona in noiembrie decat cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ, respectiv al inspectoratului şcolar.