avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... - C.E.D.O. admite cereri ...?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

- C.E.D.O. admite cereri ...?

rog raspuns, preferabil argumentat: - C.E.D.O. admite cereri pentru incalcari ale Conventiei savirsite de Statul Roman inainte de Revolutie, sau nu? - multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:47, 7 Septembrie 2009
dupa ce epuizati toate gradele de jurisdictie din rom. pt motive intemeiate va puteti adresa cedo
- nu mi s-a raspuns la intrebare. Va rog, daca se poate.
Cu toate ca ati mai deschis un topic pe acest subiect (fapt ce contravine regulamentului de postare) va raspund din jurisprudenta CEDO : Curtea are o cometenta temporala limitata - competenta ratione temporis - astfel incat aceasta este subordonata datei intrarii in vigoare a Conventiei si a protocoalelor la aceasta. Principiul consa in faptul ca aceasta nu se extinde la fapte anterioare intrarii in vigoare a Conventiei in privinta statului in cauza.

Pentru orice semnatar care a ratificat Conventia, aceasta intra in vigoare chiar de la data depunerii instrumentului de ratificare.
Prin urmare, consider ca nu puteti formula o astfel de cerere.
iar eu cred ca da , v-am argumentat odata , au fost cazuri iar curtea suprema de justitie s-a pronuntat ca DA se poate
ricu a scris:

iar eu cred ca da , v-am argumentat odata , au fost cazuri iar curtea suprema de justitie s-a pronuntat ca DA se poate


Nu cred ca exista asa ceva la CEDO ... curte suprema de justitie.:)

Alte discuții în legătură

Actiune la c.e.d.o. dmh dmh rog raspuns argumentat: - se admite o actiune la C.E.D.O. pentru incalcari ale Conventiei savirsite de Statul Roman inainte de Revolutie, sau doar pentru cele ... (vezi toată discuția)
Pot continua la cedo? rrobi rrobi Bună ziua ! Am intentat proces Primariei pentru dreptul de a face ; pentru a-mi împrejmui terenul proprietate personală și am ajuns până la Curtea de ... (vezi toată discuția)
Sesizare la cedo Matist Matist Va rog sa ma indrumati in legatura cu posibilitatea de a depune sesizare la CEDO, din cauza unui proces civil, dezbatere succesorala. In urma acestei ... (vezi toată discuția)