Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... - C.E.D.O. admite cereri ...?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

- C.E.D.O. admite cereri ...?

rog raspuns, preferabil argumentat: - C.E.D.O. admite cereri pentru incalcari ale Conventiei savirsite de Statul Roman inainte de Revolutie, sau nu? - multumesc.
dupa ce epuizati toate gradele de jurisdictie din rom. pt motive intemeiate va puteti adresa cedo
- nu mi s-a raspuns la intrebare. Va rog, daca se poate.
Cu toate ca ati mai deschis un topic pe acest subiect (fapt ce contravine regulamentului de postare) va raspund din jurisprudenta CEDO : Curtea are o cometenta temporala limitata - competenta ratione temporis - astfel incat aceasta este subordonata datei intrarii in vigoare a Conventiei si a protocoalelor la aceasta. Principiul consa in faptul ca aceasta nu se extinde la fapte anterioare intrarii in vigoare a Conventiei in privinta statului in cauza.

Pentru orice semnatar care a ratificat Conventia, aceasta intra in vigoare chiar de la data depunerii instrumentului de ratificare.
Prin urmare, consider ca nu puteti formula o astfel de cerere.
iar eu cred ca da , v-am argumentat odata , au fost cazuri iar curtea suprema de justitie s-a pronuntat ca DA se poate
ricu a scris:

iar eu cred ca da , v-am argumentat odata , au fost cazuri iar curtea suprema de justitie s-a pronuntat ca DA se poate

Nu cred ca exista asa ceva la CEDO ... curte suprema de justitie.:)