Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire

Daca am pierdut la fond si apelul mi s-a respins mai am dreptul la revizuire pe civil?
Da, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.509 cod procedura civila.
Multumesc!
Conf.art.510 NCPC revizuirea se indreapta la instanta care a pronuntat hotararea a carei revizuire se cere.
M-ati bagat in ceata! Am facut apel care mi-a fost respins, hotararea de la fond a ramas neschimbata si definitiva.La ce instanta sa depun cererea de revizuire? la Judecatorie sau Tribunal?
Va multumesc, toate bune!
Daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.509 NCPC, cererea de revizuire se depune in cazul dvs.la tribunal,cu exceptia motivelor prevazute de art.509 alin.(1) pct.8 NCPC.