avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire

Daca am pierdut la fond si apelul mi s-a respins mai am dreptul la revizuire pe civil?
Cel mai recent răspuns: ContSters403290 , utilizator 08:15, 24 Octombrie 2016
Da, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.509 cod procedura civila.
Multumesc!
Conf.art.510 NCPC revizuirea se indreapta la instanta care a pronuntat hotararea a carei revizuire se cere.
M-ati bagat in ceata! Am facut apel care mi-a fost respins, hotararea de la fond a ramas neschimbata si definitiva.La ce instanta sa depun cererea de revizuire? la Judecatorie sau Tribunal?
Va multumesc, toate bune!
Daca sunt indeplinite conditiile prevazute de art.509 NCPC, cererea de revizuire se depune in cazul dvs.la tribunal,cu exceptia motivelor prevazute de art.509 alin.(1) pct.8 NCPC.

Alte discuții în legătură

Termen cerere revizuire bcfbmv bcfbmv Care este modul de stabilire a termenul de revizuire a unei hotarari de fond, ce a fost atacata cu apel si respins apelul? (vezi toată discuția)
Revizuire hotarare civila leona777 leona777 Poate fi revizuita o hotarare irevocabila data in recurs ? (vezi toată discuția)
Greseli de judecata ale instantelor icabulancea icabulancea Va rog sa-mi comunicati ce se poate face in cazul in care instanta de fond nu s-a pronuntat asupra fondului, dar nici instanta de apel cf. art. 480 si nici in ... (vezi toată discuția)