Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen cerere revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen cerere revizuire

Care este modul de stabilire a termenul de revizuire a unei hotarari de fond, ce a fost atacata cu apel si respins apelul?
Termenul de revizuire este de o luna si se va socoti conf.art.511(1) pct.1-8 NCPC,raportat la art.509 NCPC.
Ok. Pentru pct. 1. O luna de la comunicarea apelului sau de la comunicarea hotararii de fond?
"Aplicarea corectă a dispoziţiilor art. 509 Cod procedură civilă referitoare la obiectul şi motivele revizuirii se face doar prin corelarea acestor dispoziţii legale cu prevederile art. 459 Cod procedură civilă referitoare la ordinea exercitării căilor de atac.

Potrivit dispoziţiilor art.459 alin.1 Cod procedură civilă „Căile extraordinare de atac nu pot fi exercitate atât timp cât este deschisă calea de atac a apelului”.

În situaţia în care legea prevede că o hotărâre judecătorească este susceptibilă de apel, partea este obligată să uzeze de calea devolutivă de atac, mai înainte de a formula revizuire. Astfel, legiuitorul a înţeles să nu mai permită opţiunea între apel şi căile extraordinare de atac.

Tribunalul Mehedinţi – sentinţa din 12.04.2016"
bcfbmv, utilizator