Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit nevoi personale!
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit nevoi personale!

Buna!
Detin cateva credite de nevoi personale (fara garantii).. Mentionez ca am ajuns in imposibilitatea de a le mai plati. Nu am nimic pe numele meu, in sensul ca nu am masina, apartament, bunuri valoroase. Stau cu parintii, deci nu cred ca ar fi ceva ce se poate executa silit. Detin doar 1 frigider si un tv pe numele meu, ce mentionez sunt in casa la parintii mei, unde nu sunt proprietar. Momentan nu am servici si probabil se va ajunge la executarea silita. Ce pericole ar fi? Se poate intra in casa parintilor mei (unde nu sunt proprietar) sa se ia din bunuri? Se poate sa fie ei executati silit? Ma refer la pensie, etc
Multumesc!
ajax227, utilizator
Ei nu pot fi executați silit.

Dacă nu aveți bunuri nu va pot executa silit.
Ok!! Intrebarea mea este: daca am spre exemplu un televizor cumparat de mine de la Flanco, care e la domiciliu, si e pe numele meu, al celui care a luat credit, insa apartamentul e pe numele alor mei, poate intre in casa sa mi-l ia?
ajax227, utilizator
Art. 680: Accesul la bunurile debitorului
(1) În vederea executării unei hotărâri judecătoreşti, executorul judecătoresc poate intra în încăperile ce reprezintă domiciliul, reşedinţa sau sediul unei persoane, precum şi în orice alte locuri, cu consimţământul acesteia, iar în caz de refuz, cu concursul forţei publice.
(2) În cazul altor titluri executorii decât hotărârile judecătoreşti, la cererea creditorului sau a executorului judecătoresc, instanţa competentă va autoriza intrarea în locurile menţionate la alin. (1). Instanţa se pronunţă, de urgenţă, în camera de consiliu, cu citarea terţului care deţine bunul, prin încheiere executorie care nu este supusă niciunei căi de atac.
Art. 681: Identificarea bunurilor urmăribile
(1) Executorul judecătoresc are dreptul să identifice bunurile urmăribile ale debitorului şi, la locul unde ele se găsesc, să îndeplinească asupra lor acte de executare, în prezenţa debitorului sau a unuia dintre membrii majori ai familiei sale ori a unei alte persoane majore care se află în acel loc, iar în lipsa acestora, în prezenţa unui agent al forţei publice sau, în cazurile şi condiţiile prevăzute de lege, a 2 martori asistenţi.
(2) Identificarea bunurilor urmăribile şi efectuarea actelor de executare la domiciliul sau la sediul altei persoane decât cel al debitorului se pot face, în lipsa acordului persoanei respective, numai cu autorizarea prealabilă a instanţei de executare, dată potrivit art. 680 alin. (2).

Deci, de putut se poate. Nu cred sa se vrea insa.. nu o sa se deplaseze executorul sa ridice un tv pe care sa il vanda apoi ca sa ii dea banii creditorului.
Ok, si vrei sa spui ca imi poate urmari un televizor cumparat ? Cum se poate asa ceva?
Se poate sechestra și apoi vinde la licitație publica.