Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RESTRUCTURARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RESTRUCTURARE

Cum trebuie procedat daca se doreste reducerea unui post, conform art. 65 din Codul muncii concedierea individuala facuta pe motiv de restructurare post, desfiintare compartiment, in conditiile in care exista 2 angajati cu aceeasi meserie si acelas grad profesional ?
Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului.
- hotarare AGA modificare stat de functii.
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emitere si eliberare adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
- completarea si transmiterea incetarii c.i.m. in REVISAL la data incetarii c.i.m.
si carfe sunt criteriile de alegere intre cei doi ?
Criteriile le stabileste angajatorul, intrucat in legislatie nu exista asa ceva.
Le stabileste pe moment, in functie de caz? Dupa sex, greutate, trebuie sa fie o regula, ceva general valabil pentru toate societatile.
Nu exista nicio regula general valabila pentru societati ... criteriile pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere se stabilesc de catre angajator prin c.c.m. , prin regulamentul intern sau pentru personalul incadrat in sectorul bugetar se stabilesc prin acte normative.