Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Politistii pot fi condamnati pentru calomnie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Politistii pot fi condamnati pentru calomnie?

Va rog, as vrea sa dau in judecata pentru calomnie un politist care a intocmit un referat de clasare a unei plangeri penale a mea in care a trantit in scris tot felul de minciuni la adresa mea si care s-a clasat ca urmare a acelor minciuni.
Ca s-a clasat... mai era cum mai era dar am fost pus la plata de mari cheltuieli judiciare, pe nedrept.
Nu ii fac plangere penala pentru ca intre politie si procuratura = LOVE!
SI imi pierd timpul si banii degeaba.
Insa as vrea sa imi plateasca daune pe calomnie.
Ati mai auzit de asa o speta? Sa fie pus politist sa plateasca pentru porcariile de le face unui om? Deci intrebarea e daca exista jurisprudenta si ce sanse are asa o actiune.
Cal9mnia nu mai este infracțiune.

În cazul dat nici nu era calomnie.

Răspunsul este negativ.
Dar ce este daca nu este calomnie? Eu probez ca a mintit cu scopul de a atrage acele cheltuieli judiciare asupra mea. Din razbunare ca l-am filmat si l-am pus si pe you tube cand nu facea ce trebuie in timpul serviciului.
Atunci spuneti-mi dvs. ce pot sa ii fac sa plateasca, va rog. Multumesc.
Dar stiu ca nu mai raspundeti ca am mai asteptat si alta data si degeaba.

Stie toata lumea ca nu mai sunt in codul penal demult, din pacate. Prea multi nesimtiti in tara asta fac si zic ce le trece prin cap.