Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbrare constatare calitate de mostenitor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbrare constatare calitate de mostenitor

Buna ziua!
Am introdus o actiune in constatare calitate de mostenitor deoarece un succesibil nu este de gasit, iar notarul refuza sa il decada din drepturi (desi a expirat termenul de optiune succesorala, iar succesibilul nu a formulat declaratie de acceptare a succesiunii), fara a avea si capat de cerere pe stabilire masa succesorala, deoarece nu avem disputa pe acest aspect.
Instanta mi-a pus in vedere sa indic masa succesorala ramasa de pe urma defunctului si sa timbrez conform art. 3 alin. 1 si alin. 2 din OUG 80/2013, deci la valoare.
Intrebarea mea este: o astfel de actiune in constatarea calitatii de mostenitor se timbreaza cu cate 50 de lei pt fiecare succesibil, iar partea in care imi pune in vedere sa timbrez si masa succesorala nu se timbreaza conform art. 5 alin. 1 lit. a) din OUG 80/2013, respectiv cu 3% din valoarea bunurilor din masa succesorala?
Va multumesc frumos
Care este exact obiectul cererii?
Buna ziua,
Instanta va taxa: constatarea deschiderii succesiunii,
stabilirea masei succesorale, stabilirea succesorilor, stabilirea cotelor si, eventual, daca se solicita, se stabilesc si loturilr pentru fiecare succesor putand dispune si iesirea din indiviziune. Taxa totala este 5% din valoarea masei
Instanta va stabili doar calitatea de succesor daca atat se cere dar taxa de timbru este 3% din valoarea masei.