Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contracte vânzare cumpărare teren- moștenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contracte vânzare cumpărare teren- moștenire?

Bună ziua. În urma cu ceva timp am găsit câteva acte, contracte de vânzare-cumpărare teren, cumpărate de bunicul meu în urma cu 50 ani. Contractele sunt datate, semnate de vanzator-cumparator, avocat și 2 martori si timbrate . Pe extrasele CF scoase apare ca ultim proprietar persoana (vanzatorul) de la care bunicul meu a cumpărat terenurile. Nu cunosc motivele pentru care nu s a făcut intabularea pe bunicul meu din ce am înțeles de la părinți era ceva legat de faptul ca pe vremea comunista dacă aveai mai multe proprietăți ți le lua statul. Întrebarea mea e următoarea. Sunt eu , ca moștenitor legal al tatălui respectiv bunicului, proprietara terenurilor? Țin sa precizez ca nu am știut de prezenta lor prin urmare nu am plătit impozit pe ele sau alte taxe. Dacă răspunsul e afirmativ care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez pentru ca eu sa intru în posesia lor?
Trebuie sa formulati cerere ptr.modificare notarea CF, adica sa treceti proprietarul astfel cum rezulta din contractele respective.Oricum, trebuie sa consultati si un avocat cu actele pe care le aveti.
Trebuie sa fac o cerere la Judecătorie pentru autentificarea actelor de v/c sau direct se face la CF în baza contractelor?
Intai trebuie sa aflati unde sunt terenurile, cine ce face cu ele, care e situatia juridica a lor. Apoi cu toate actele, mergeti la un avocat sa vada care ar fi calea, caci depinde de situatia juridica a terenului, de posesorul actual, de cand poseda, de starea actelor etc.