Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... duplicat contract donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

duplicat contract donatie

Buna ,sa facut duplicat contract donatie pe un apartament la care mama sotiei a zis ca e definitiv acel apartament dar de de fapt in acel contract scrie asa ,donam ficei noastre dreptul de nuda propietate si ca bun propiu ,cu mentiunea dreptului de uzufruct viager in favoarea noastra asupra intregului apartament .
As dori sa stiu daca e propietarul al acestui apartament este sotia mea sau este inca propietara soacara mea si dupa moartea soacrei daca fica este de drept propietara apartamentului pentru ca mai are un frate .
As mai dori sa stiu ce inseamna , uzufruct si viager si nuda propietate mai explicit ,Multumesc mult astept raspunsul dumneavoastra .
glont, utilizator
Da, este proprietara imobilului, dar nu are folosința bunului până la decesul soacrei (care are uzufructul viager).
Dupa decesul soacrei ( daca e unic proprietar), fratele sotiei poate ataca donatia daca ii incalca rezerva succesorala, adica jumatate din cat ar mosteni legal.