Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termenul de prescriptie al salariilor compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termenul de prescriptie al salariilor compensatorii

Art. 268. [termenele de prescripţie extinctivă]
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;

Tinand cont de caracterul interpretativ al legislatiei muncii, ma adresez specialistilor de pe acest forum, cu urmatoarele INTREBARI:

- salariile compensatorii pot fi interpretate ca drepturi salariale?

-salariile compensatorii pot fi interpretate ca despagubiri?

- pentru neacordarea numarului integral de salarii compensatorii, prevazut in contractul colectiv de munca in vigoare la data concedierii, salariatul se poate adresa instantei in termenul de 3 ani prevazut de art.268, alin.(1), lit.c, din Codul Muncii?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
daco16, utilizator
Art. 268 C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
....
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
.....

Decizia nr. 20/2013 data de ICCJ in solutionarea unui recurs in interesul legii : "În situaţia în care drepturile salariale suplimentare fac parte din elementele constitutive ale salariului, cererile în justiţie pot fi formulate în termenul de prescripţie de 3 ani prevăzut de art. 268 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, iar atunci când drepturile salariale suplimentare nu fac parte din elementele constitutive ale salariului, acestea au natura juridică a unor măsuri de protecţie socială, facilităţi acordate de angajator şi convenite în contractul colectiv de muncă, iar neacordarea lor rezidă într-o neexecutare a clauzelor acestui contract, astfel încât cererile în justiţie pot fi formulate în termenul de prescripţie de 6 luni prevăzut de art. 268 alin. (1) lit. e) din Codul muncii."
Nu sunt pe deplin lamurit, intrucat nu mi-ati raspuns si la intrebarea: "salariile compensatorii pot fi interpretate ca despagubiri?"

Sigur, au si valoare de protectie sociala, dar, totodata, reprezinta o DESPAGUBIRE a angajatorului acordata salariatului, cu atat mai mult cand masura concedierii a fost luata din motive neimputabile salariatului.
Nu are cum sa fie considerate despagubiri.