Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere punct de lucru

o societate comerciala infiintata in Buzau, cu sediul social in Buzau, doreste sa deschida un punct de lucru cu activitate in Voluntari si un punct de lucru cu vinzare in Bucuresti. Ce acte sunt necesare si unde se adreseaza respectiva societate pentru a realiza acest lucru?, la ORC Buzau?sau unde?
care sunt pasii care trebuiesc urmati ?
Pentru infiintarea puctului de lucru trebuie sa mergi la Registrul Comertului din orasul in care societatea isi are sediul social (in cazul de fata Buzau).

Pentru infiintare punct de lucru este nevoie de:
- hotararea AGA + anexa;
- contract inchiriere/comodata;
- titlul de proprietate pentru sediul secundar;
- imputericire.
Societatea dumneavoastra se va adresa ORC BUZAU.
Acte necesare: 1) Hotarare AGA care va cuprinde antetul firmei, numărul şi data, semnăturile persoanelor abilitate; de asemenea, în preambul se vor preciza modul de convocare AGA, precum şi îndeplinirea condiţiilor de validitate a hotărârii, conform dispoziţiilor legale sau statutare; în cazul în care actul modificator este un act adiţional în formă autentică, nu se va mai depune şi hotărârea adunării generale în baza căreia acesta a fost încheiat.
2)Documentele care atestă drepturile de folosinţă asupra spaţiilor cu destinaţie de sediu social şi/sau de sedii secundare
3) Act constitutiv - obiectul de activitate
4) Taxe legale
Nu este nevoie de actualizarea actului constitutiv intrucat potrivit legii 31/1990 nu este obligatoriu ca actul constitutiv sa faca referire la sediile secundare.

Daca se actualizeaza actul constitutiv, taxele de la registru vor fi mai mari.

PS: am uitat sa mentionez, ai nevoie si de 2 timbre judiciare de 0.15 lei fiecare.
vidus, utilizator