Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stimulent de intorcere la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stimulent de intorcere la munca

Buna ziua. Sotia e in concediu de crestere a copilului. Daca se va intoarce cu 60 de zile mai devreme la munca, v-a primi 500 lei pentru copil pana va implini acesta 3 ani? Multumesc anticipat.
Art. 7 OUG 111/2010
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului potrivit art.3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).
(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2).

Asadar , daca sotia va relua activitatea cu cel putin 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani va beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic