Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata sarbatorilor legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata sarbatorilor legale

Buna ziua, lucrezca bucatar intr-un spital de tuberculoza. Vreau sa stiu daca se plateste dublu sarbatorile legale, sau se acorda zile libere. Cate zile se acorda pentru o zi de sarbatoare? Va multumesc.
1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza , salariatii beneficiaza:
- de compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic