avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata sarbatorilor legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata sarbatorilor legale

Buna ziua, lucrezca bucatar intr-un spital de tuberculoza. Vreau sa stiu daca se plateste dublu sarbatorile legale, sau se acorda zile libere. Cate zile se acorda pentru o zi de sarbatoare? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:32, 4 Noiembrie 2016
1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza , salariatii beneficiaza:
- de compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Ultima modificare: Vineri, 4 Noiembrie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilele de libere si sarbatori gogu148 gogu148 buna ziua : lucrez ca paznic 2 nopti lucrate cu 2 nopti libere atat eu cat si colegul meu muncim si zilele de sarbatoare cat si in zilele libere date de ... (vezi toată discuția)
Zi libera, sarbatoare nationala accalin accalin Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul privat este obligat de lege sa acorde zi libera (sau compensarea acesteia cu alta zi libera atunci cand ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca olteanu62 olteanu62 Am 53 de ani si de 8 ani sunt salariat al Primariei Bucov, Prahova, in cadrul Serviciului Apa-Canalizare. Avand in vedere ca apa trebuie furnizata 24 de ore ... (vezi toată discuția)