Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare la comun - vecinii isi bat T-uri blocatoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare la comun - vecinii isi bat T-uri blocatoare

Salut,

Viata e complexa si are multe aspecte astfel am ajuns sa locuiesc intr-un bloc nou.

Problema e urmatoarea: sunt 24 de apartamente, ~16 locuri de parcare.
Dezvoltatorul (prin interpusul-intermediarul sau) ne-a facut pe toti sa credem ca avem loc de parcare la comun in jurul blocului si ca cei de la demisol care au dat cu xx k Euro mai putin nu au acest lucru. Cei de la demisol au inceput sa parcheze in jurul blocului, ba chiar unul mai instarit are 2 masini (una fiind mai scumpa decat diferenta aia de la demisol la parter / etaj).
Intre timp s-a populat blocul si nu ne mai ajung locurile de parcare.

Cand am incercat sa le explicam celor de la demisol ca nu au voie sa parcheze, surpriza :) ne-au aratat contractul in care au si ei voie sa parcheze in jurul blocului (spatiul de x m2 fiind in proprietate comuna).

Dupa o porcaiala cu amenintari pe FB (amenintarile venind de la vecinul cu 2 masini de la demisol) si o sedinta ad-hoc vecinii au ajuns sa se duca in Brico sau nu stiu unde sa cumpere blocatoare (T-uri)

In ritmul asta vor putea parca doar cei care au T-uri si restul ciu-ciu.

Intrebare: au voie sa monteze fiecare unde i se scoala acest T de blocaj?

Exista un articol de lege ceva care trateaza acest subiect?
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun pot fi proprietate privata sau pot apartine domeniului public
Cum dv nu ati facut precizare asupra statutului terenului este hazardat a ne pronunta
Daca terenul apartine dezvoltatorului,atunci problema-caci devine chiar o problema ,se poate solutiona strict intre locatari-nu poate nimeni sa intervina,atat timp cat prin documentul de achizitie bun imobil nu este concret prevazut si locul de parcare aferent
spatiul din jurul blocului este al blocului si toti avem drept sa folosim xx m2 in indiviza.
Definitie: cota parte indiviza (CPI) este procentul de suprafata utila a unui apartament fata de totalul suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor.
Suprafata utila inseamna suprafata apartamentului fara logii, balcoane, incinte in zid pentru calorifere, spatii pentru sobele de incalzit.
Asociatii, proprietarii, sunt posesori ai unei (unor) unitati de proprietate imobiliara, compusa dintr-un spatiu de locuit (apartament) sau spatiu cu alta destinatie decit aceea de locuinta, ca proprietate individuala, impreuna cu cotaparte indiviza de proprietate din proprietatea comuna.
Partea comuna din imobil este compusa din cale de acces,uscatorii,ghene gunoi,subsol tehnic,terasa
Atentie sporita vis-a-vis de sustinerea
toti avem drept sa folosim xx m2 in indiviza.

Perfect si adevarat,nimeni nu contesta acest drept legal ,numai ca in actul de achizitie bun imobil nu este prevazut ca acei xxm2 in indiviza sunt in spatiul de parcare.!!
OK, actul de vanzare scrie ca suntem proprietari pe "indiviza" si pe terenul de sub si din jurul blocului:

"vand apt............ cu suprafata totala de xx mp impreuna cu cota parte de x.xx% corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp din partile si dependintele comune ale imobilului care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata a coproprietarilor si cota parte de teren aferenta apartamentului corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp de teren in proprietate din suprafata totala de xxx mp pe care este edificat imobilul"
nea_pandele a scris:

"vand apt............ cu suprafata totala de xx mp impreuna cu cota parte de x.xx% corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp din partile si dependintele comune ale imobilului care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata a coproprietarilor si cota parte de teren aferenta apartamentului corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp de teren in proprietate din suprafata totala de xxx mp pe care este edificat imobilul"

Asta scrie pe un anunt pe care un interesat vrea sa-si vanda o proprietate.
Ma mir ca nu a scris ca va vinde si un loc de parcare din Piata Victoria, ca l-ati fi crezut.

In ultima vreme diversi cetateni construiesc imobile cu locuri de parcare incluse. Acest lucru tre' sa rezulte fara echivoc din actul de proprietate si schita de intabulare.
Daca in actul de propietate scrie ca proprietatea vanduta cuprinde si un loc de parcare cu xx mp, conform schitei..., atunci va cred, dar daca zice ca aveti un loc de parcare ...si cota parte de teren aferenta apartamentului corespunzatoare unei suprafete de xx.xx mp de teren in proprietate din suprafata totala de xxx mp pe care este edificat imobilul - asta nu inseamna nimic.
Uitati-va bine pe documentele de la OCPI. Daca aveti o schita prin care se delimiteaza terenul dbvs., atunci este OK, daca nu, atunci bye-bye, trombonul este bine facut : ...Dezvoltatorul (prin interpusul-intermediarul sau) ne-a facut pe toti sa credem ca avem loc de parcare la comun in jurul blocului....
Cu simpatie, Adam Grecu.