Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna interna/ Diurna externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna interna/ Diurna externa

Buna,

Cum este corect dpdv legal sa socotim diurna pt. o delegatie externa? Am un exemplu practic, un angajat este trimis intr-o delegatie externa, pt. asta este necesar sa calatoreasca o noapte cu trenul de la Iasi la Cluj, pt. a lua avionul spre tara de destinatie. Intrebarea este pt. noaptea respectiva cum este corect sa-i acordam, diurna externa sau interna? Daca se poate si un extras dintr-o lege as fi tare multumita. :)
BiancaOrban, utilizator
Va puteti folosi de prevederile Hotărârea nr. 518/1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar:

Art. 7^1. - (1) Perioada pentru care se acordă diurna în valută se determină în funcţie de mijlocul de transport folosit, avându-se în vedere:
a) momentul decolării avionului, la plecarea în străinătate, şi momentul aterizării avionului, la sosirea în ţară, de şi pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a României;

Ioan Petru Butariu, Contabil