Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anvelopare bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anvelopare bloc

Buna ziua,
Asociatia de proprietari a blocului in care locuiesc a vehiculat la o sedinta urmatoarele ipoteze, pe care as dori sa le verific cu dvs:
1. din 2018 (nu sunt sigura de an) anveloparea va fi obligatorie si se va face din fondurile asociatiei 100%
2. acum se poate face cu finantare europeana/primarie/asociatie, urmand ca propriatrii care depasesc venitul mediu pe economie sa plateasca 25%, restul 3.5% din costul reparatiei
3. fiindca inteleg ca suma este un mister total (nimeni nu ne poate spune un estimat), m-a interesat daca mai exista un punct decizional dupa depunerea dosarului si aflarea sumei.. nimeni nu m-a putut lamuri... Mi se pare foarte ciudat sa votezi si sa decizi inainte de a sti suma.
4. pot fi obligati locatarii de ex sa inchida cu termopan un balcon pe care il doresc in continuare deschis?

Multumesc frumos pentru ajutor!
1. complet fals.
2. gasiti toate conditiil elegale in OUG nr. 18/2009 privind cresterea performantei energetice etc..
3. actul aditional se semneaza dupa intocmirea devizului si a documentatiei aferente. Este adevarat ca cel putin in sectorul 3, gealatii lui negoita forteaza presedintii de asociatii sa semneze actul aditional in alb.
4. s-a mai discutat subiectul . si da si nu. depinde cum este semnat contractul.

Adriantot, moderator
Este foarte important pentru analiza si eventual raspuns la obiect ,sa se prezinte date relevante,concrete si nu presupuneri
Este hazardat a se impune in 2016 executarea de lucrari intr-un viitor neprecizat
Este foarte adevarat ca modernizarea si eficientizarea energetica a condominiilor implica costuri substantiale,pe care de cele mai multe ori asociatia de proprietari nu le are constituite,urmand sa hotarasca fie utilizare fond reparatii,fie constituirea individuala de cote parti care sa acopere total lucrare
Problema cu executatul modernizarii prin primarie cu fonduri europene,este o problema in adevaratul sens al cuvantului,avand in vedere ca este necesar ca initial sa se depuna o cerere din partea asociatiei de proprietari,serviciul din primarie sa realizeze un studiu asupra costurilor-procedura care poate dura ani de zile
La nivelul Bucurestiului,exista imobile de locuit in comun care se afla inregaistrate in lista de executare modernizare energetica de ani de zile si in final ,unele dintra asociatii au ajuns la concluzia ca este mai eficient si mai rapid executarea pe resurse proprii
Incheierea contractelor de executare modernizare energetica prin primarie are si dezavantajul major ca impune conditii care de multe ori nemultumesc o parte dintre proprietari=inlocuire intreaga tocarie termopan la aceiasi caracteristici tehnice si culoare,inchidere balcoane,etc
In conditiile in care executia modernizarii este realizata prin primarie cu fonduri europene,
interesul general este de a obtine o lucrare care sa beneficieze de certificat energetic cu pierdere minima de caldura-care nu poate fi asigurata decat de instalarea de sisteme de protectie energetica =ferestre termopan,balcoane cu indice mare de protectie
Fiind obligatoriu ca in final partea comuna sa prezinte atat protectie energetica ridicata cat si aspect armonios, executatul va interveni si va inlocui toate ferestrele indiferent de calitate,aspect,culoare ,uneori inclusiv asupra balcoanelor impunand inchiderea acestora cu tocarie termopan

exista ceva publicat in Monitorul Oficial in ceea ce priveste obligativitatea de anvelopare si de suportarea in cota de 100% a pretului anveloparii de catre asociatie sau proprietar al apartamentului anvelopat? daca blocul este intr-un oras precum Bucuresti, unde fiecare bloc are fond de rulment si bani in cont, proprietarii apartamentelor nu mai achita cei 20% ce le revin deoarece se pot achita din acel fond de rulment.
tavinho, utilizator
@tavinho,
Nu exista publicat ceea ce spuneti in vreun Monitor Oficial.
Afirmatia cu achitarea costului amveloparii din fondul de rulment este falsa; fondul de rulment are alt scop si nu suportarea unor lucrari de reparatii.

m-am exprimat eu gresit, era vorba de fondul de reparatii. dati-mi voie sa va contrazic, dar din fondul de reparatii s-a anvelopat un bloc in care am stat si nu a platit nimeni niciun ban. este adevarat ca banii s-au recuperat la urmatoarele facturi, dar asta este alta mancare de peste. stiam ca nu exista publicat in Monitorul Oficial ceea ce a intrebat doamna Dana653 legat de faptul ca anveloparea va fi obligatorie si se va face din fondurile asociatiei 100%, dar vroiam sa o determin sa nu mai ia in considerare niste informatii care nu au valabilitate din punct de vedere legal. cand se va publica in Monitorul Oficial, asta dupa ce va fi votata in Senat si apoi in Camera Deputatilor legea/hg-ul/oug-ul sau cum se va numi la momentul respectiv, atunci putem pune problema obligativitatii suportarii costului de anvelopare. functie de complexitatea lucrarii, datorita suprafetei de lucru, un cost total per apartament, in proportie de 100% poate duce si la 8000-10000 de lei. la un apartament de 37 de mp, costul anveloparii m-a dus la 3000-3500 de lei + termopanele care m-au costat si ele in jur de 3000-3500 de lei. totul a fost pe cont propriu