Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare bloc, schimbare termopane
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare bloc, schimbare termopane

Care este legislatia prin care primaria obliga locatarii sa schimbe termopanele deja puse cu altele(puse de primarie), odata cu reabilitarea blocului? Fiecare proprietar a cheltuit bani pentru montarea geamurilor termopan, iar primaria, odata cu reabilitarea blocului printr-o echipa numita face masuratori pentru montarea altora, darama balcoanele consolidate si le inchide total cu termopan. Efortul financiar de aproape 100 mil. (termopane si reparatiile/consolidarile) este din buzunarul fiecarui proprietar, pentru confortul lui si nu se recupereaza nimic. Oare protectia consumatorului are ceva de spus? Am facturi doar pentru termopane, consolidarile/reparatiile fiind facute cu persoane fizice platite ches. Multumesc.
Protectia consumatorului nu se implica in probleme de genul celor precizate de dv
Inlocuirea termopanelor ferestre +balcoane,este clauza introdusa de catre autoritatea publica locala care asigura fondurile partial sau total pentru reabilitare ,modernizare si eficientizare energetica,cu motivarea ca numai o modernizare completa cu materiale de aceiasi generatie asigura eficienta energetica conform norme in vigoare