Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... decadere din drepturi parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

decadere din drepturi parintesti

BUNA! AS DORI SA STIU DACA TATAL POATE FI DECAZUT DIN DREPTURI PARINTESTI PENTRU NEPLATA PENSIEI DE INTRETINERE. MENTIONEZ CA NU ISI VIZITEAZA COPILUL DELOC.
Mai ales ca, chiar si in ipoteza unei condamnari la inchisoare se va aplica suspendarea pedepsei inchisorii si toate celelalte pedepse vor fi de asemenea suspendate.
De aici se poate trage concluzia ca sansele sunt din punct de vedere juridic practic nule in ceea ce priveste decaderea din drepturile parintesti.
Aceasta in afara de lipsa oricarei ratiuni juridice bazate pe probe sau pe situatia de fapt.

avocat Claudiu Lascoschi