Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna ziua,
la cat timp dupa obtinerea concediului medical, angajatul trebuie sa anunte angajatorul de noua sa situatie ?
am un angajat care a lipsit 5 zile lucratoare fara sa anunte in nici un fel despre situatia sa , l-am scos din REVISAL cu art. 61 lit. a....pentru abatere grava lipsa nemotivata de la program, dupa 5 zile el a aparut cu un concediu medical. Poate sa ma dea in judecata ? Este indreptatit sa faca acest lucru in conditiile in care el nu a anuntat nimic ?
Multumesc !
1. Potrivit Normelor de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordin MS/CNAS nr. 60/32/2006:
Asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate privind aparitia starii de incapacitate temporara de munca si privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta, in termen de 24 ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare (art. 81 alin.1)

Insa, certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mi tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul, potrivit art 36 din OUG 158/2005.

2. Cum l-ati scos din REVISAL?

3. Ati efectuat cercetarea disciplinara ?

4. Poate sa va actioneze in judecata.