avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Schimbarea domiciliului fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Schimbarea domiciliului fiscal

Buna ziua,

am postat intrebarea si la articolul acesta: www.avocatnet.ro/content/art... .

Eu locuiesc in alta parte decat domiciliul din cartea de identitate.
Pot depune formularul 050 pentru schimbarea domiciliului fiscal la adresa la care locuisc efectiv?

Desi este util textul din articol, nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare.

Multumesc anticipat.


Am ales sectiunea 'contabilitate generala' pentru ca nu am gasit una potrivita pentru acest subiect.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2016
Mihai01234, utilizator
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 00:57, 15 Noiembrie 2016
In Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala
Editia adnotata cu ordinele pentru aplicarea Codului de procedura fiscala emise pâna la data de 15 septembrie 2016

scrie articolul de mai jos. Va rog frumos sa imi spuneti daca articolul 1 imi permite sa imi schimb domiciliul fiscal la adresa la care locuiesc efectiv care este diferita de cea din CI.


ART. 31 Domiciliul fiscal în cazul creantelor fiscale administrate de organul fiscal central

(1) în cazul creantelor fiscale administrate de organul fiscal central, prin domiciliu fiscal se întelege:

a) pentru persoanele fizice, adresa unde îsi au domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuiesc efectiv, în cazul în care aceasta este diferita de domiciliu;
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2016
Mihai01234, utilizator
Mergeti la unitatea ANAF de care apartineti cu adresa unde locuiti si depuneti declaratia 050. O gasiti aici: [ link extern ]
Buna seara,

multumesc pentru raspuns.
Asta am si facut, numai ca m-au refuzat pe motiv ca nu am CI pe adresa unde locuiesc, desi am prezentat contractul de inchiriere cat si legea mentionata.
Trebuie să aveți înscrisă reședința în actul de identitate, potrivit art. 30 din OUG 97/2005. Mențiunea de stabilire a reşedinţei se înscrie în actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară pentru o perioadă nu mai mare de un an dar la expirarea acestui termen se poate solicita înscrierea unei noi mențiuni de stabilire a reședinței.

[ link extern ] .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare domiciliu pfa nikaremus nikaremus Care este procedura pentru schimbarea adresei de domiciliu si de functionare PFA (vezi toată discuția)
Inregistrare fiscala pfa Lucican2010 Lucican2010 Am inregistrat un PFA in Timisoara si am domiciliul in Bucuresti. Sediul profesional l-am declarat in Timisoara (contract de comodat). Unde trebuie sa fac ... (vezi toată discuția)
Domiciul fiscal diferit de sediu social magika magika Buna ziua, Sunt din Focsani, dar locuiesc in Bucuresti de cativa ani; in continuare am domiciliul in Focsani. Mi-am infiintat un pfa de curand cu sediul ... (vezi toată discuția)