Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Recuperare acte centrala apartament
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Recuperare acte centrala apartament

Buna ziua,

Am cumparat in urma cu un an un partament intr-un bloc nou construit care dispune de centrala.
Dezvoltatorul a colaborat cu o firma pentru montarea centralei si mi-a fost transmis ca trebuie sa merg sa-mi ridic dosarul de la aceasta firma.
A fost sotia sa ridice dosarul, a semnat ca a ridicat dosarul dupa care a venit un reprezentatnt de la dezvoltator si i-a spus ca pt moment dosarul trebuie sa ramana la el pt ca trebuie sa obtina autorizatia ISCIR.
I-a dat dosarul si dupa 1 an dosarul inca se afla la el.
L-am sunat de foarte multe ori pana acum dar de fiecare data imi spunea ca nu e gata si mai dureaza.
Exista vreo metoda legala prin care l-as putea constrange in vreun fel sa-mi returneze actele?

Multumesc
vgabriel07, utilizator
Buna ziua,
Formulati o cerere SCRISA si transmisa prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire catre dezvoltator si solicitati dosarul respectiv si UN RASPUNS SCRIS!.
aveti, in felul acesta, dovada ca aveti dosarul la ei.
Altfel ... ce putem sa coasem la dosar? Vorbe?
Abia dupa aceia va puteti adresa, eventual, instantei solicitand acel dosar.
La data cumpararii apartamentului/ semnarii actelor de vaizare-cumparare, dezvoltatorul trebuia sa va predea toate documentele si avizele necesare (cartea constructie, cartea ISCIR a centralei cu viza in termen de valabilitate, documentatia avizata pentru instalatia de gaz metan care alimenteaza centrala si aragazul, etc.).
Fara centrala autorizata ISCIR si fara avizul firmei de distributie gaze nu puteti folosi legal centrala, nu puteti primi legal drept de utilizare gaze (nu va deschide ventilul de gaz metan, firma de distributie gaze).
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am rezolvat pana la urma.
Am facut rost de numarul patronului si am discutat direct cu el. In seara asta am primit dosarul inapoi.
Ar fi bine sa verificati care exista in dosar autorizatia ISCIR si avizul firmei de distributie gaze, in termen de valabilitate.
Nu uitati si de celelalte documente amintite de mine in mesajul anterior. Va vor fi solicitate candva.
ISCIR-ul nu l-au facut, desi mi-au tinut dosarul la ei timp de un an sub pretextul de a-l face (deh, doar nu erau fraieri sa-l faca).
Am programare saptamana viitoare pt ISCIR si garantie la firma de unde a fost achizitionata centrala.

Am urmatoarele acte la dosarul de gaze:
- garantia (necompletata inca; va fi completata in acelasi timp cu ISCIR-ul)
- proces verbal de montare a mijloacelor de masurare
- proces verbal de punere in functioune a instalatiei de utiloizare a gazelor naturale
- acord de acces la sistemul de distributie gaze naturale
- contractul de furnizare al vechiului proprietar
- proces verbal de receptie tehnica instalatie de utilizare
- referat pt verificare de calitate
- programul de urmarire a calitatii lucrarilor si faze determinante
- certificat de atestare tehnico profesionala
- memoriu justificativ
- breviar de calcul
- detaliu priza de aer si ventilatie
- detaliu priza de aer casa scarii
- plan de situatie
- plan instalatie de de utilizare
- schema izometrica
vgabriel07, utilizator