Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintarea asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintarea asociatie de proprietari

Buna seara!
Care sunt demersurile pentru transformarea asociatiei de locatari in asociatie de proprietai? Care sunt avantajele si dezavantajele asociatiei de proprietary?
Va multumesc mult!
in primul rand este o cerinta a legii.
Apoi, asociatiile de proprietari au personalitate juridica. au cod fiscal, pot angaja personal, pot aplica un sistem propriu de penalizari si au scutiri de taxe in instanta.
Asadar, asadar asta e normalitatea.
demersurile ptr infiintarea asociatiei de propietari le gasiti in legea 230/2007 Art 6
avantajele unei asociatii de propietari :
Calitatea de persoana juridica cu drepturi depline in fata oricarui institutii de stat sau private
Scutirea de impozit pe veniturile obtinute de asociatie din inchirieri ale spatiilor comune , din activitati economice de orice natura etc , in conditiile legi
Scutire la plata TVA pentru activitati desfasurate de asociatia de propietari
Scutire la plata taxei judiciare de timbru pentru actiunile in instanta impotriva restantierilor
Scutirea la plata taxei judiciare de timbru pentru actiunile in instanta impotriva furnizorilor de servicii publice ( RADET , etc) privind respectarea drepturilor consumatorilor
Privilegul imobiliar asupra bunurilor mobile si imobile ale restantierilor , la judecatorie asfel incat la data vanzarii apartamentelor/spatiilor aceasta operetiune sa nu se poata face decat dupa achitatrea datoriilor catre asociatie
Negocierea directa a contractelor de furnizare si intermedierea serviciilor publice de utilitati
Aplicarea unui sistem propiu de penalizari ,aducator de venituri , compesatoare pierderilor , pentru asociatie
Eliminarea fraudelor financiar -contabile si a munci la negru
Obtinerea de credite avantajoase cu dobanda subventionata , pentru lucrari de reabilitare , consolidare, modernizare
Obtinere de finantari nerambursabile pentru proiecte in cadrul asociatiei de propietari
Posibilitatea deschideri de conturi la orice banca
Posibilitatea retribuiri tuturor celor care se implica in activitati practice sau cu raspundere in cadrul asociatiei

sunt suficiente?
@Mihai Pop, va recomand sa mergeti la sediul primariei, de care apartineti, sa intrebati pe functionarul din cadrul biroului care se ocupa de asociatiile de proprietari ce acte sunt necesare pentru a deveni AP.
Sigur veti primi o nota informativa cu etapele, sunt cateva si ordonate, pe care trebuie sa le parcurgeti pana la finalizare.
Succes.
Cel mai important este ca puteti da in judecata un restantier. In situatia unei asociatii de locatari ea nu are calitate procesuala, iar un avocat al restantierului poate ridica aceasta problema in instanta si puteti pierde acel proces.