Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adresa stimulent de insertie din partea angajatorului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adresa stimulent de insertie din partea angajatorului - nelamuriri

Buna ziua!
Am revenit la serviciu cu cele 60 zile pentru a beneficia de stimulentul de inserție si angajatorul îmi ofera o adresa de genul: "Prin prezența,cofirmam faptul ca in perioada x-y (pana face copilul 3 ani jumatate ) ,nu este necesara prezenta d-voastră la locul de munca.Menționăm ca in aceasta perioada salariul si vechimea in munca nu vor fi afectate."Aceasta adresa este legală?Sunt acoperită daca stau acasă in aceasta perioada cu aceasta adresa?
Multumesc !
Este corecta o astfel de decizia a angajatorului .
Daca imi propun sa îmi dau demisia si sa incheine CIM cu acordul părților contra salariilor compensatorii , eu pot sa renunț la CIM daca primesc stimulentul de insertie?
Nu puteti renunta la c.i.m., intrucat nu o sa mai aveti realizate venituri supuse impozitului pe venit , fapt ce va conduce la sistarea platii stimulentului de insertie.
Daca renunț la CIM pentru salarii compensatorii apoi stau acasă 2-3 luni si imi gasesc de lucru la alta societate se reia plata stimulentului de inserție?
Multumesc!
Da, se poate relua plata stimulentului ... pentru astfel de situatii arfibine sa intrebati si la ANPIS.