Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire in instanta timbrul de mediu masina noua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire in instanta timbrul de mediu masina noua

Am cumparat o masina noua, euro 6, cu motor de 1.8 benzina si am platit ca sa o inmatriculez 1500ron . Inmatricularea si plata s-a facut luna trecuta.
Doresc sa imi recuperez banii dar am inteles ca nu mi se vor da decat data dau statul in judecata.

Masina nu intentionez sa o vand, o voi tine minim 9 ani.

Nu am experienta cu instantele, intrebarea mea e ce acte am nevoie si cum anume sa procedez pentru judecata, asta daca pot face asta singur, daca imi trebuie avocat - cat ar fi un onorariu decent pentru suma asta?

Buna ziua,

Nu trebuie sa va judecati pentru a va recupera taxa.Trebuie doar sa mergeti la anaf.Aveti nevoie de copia si originalul actului de identitate, copia si originalul cartii masinii. Se retin copiile actelor. Taxa se restituie in transe. Mi s-a spus as primi prima transa, - mi-am depus aceste acte in ultima zi a lunii oct. 2016, 20% a sumei platite, in luna ian. 2017. Cautati pe net legea conform careia se restituie taxa.
ethel, utilizator
Am fost. Mi-au spus ca nu se recupereaza taxa pentru masinile noi.

Ulterior a fost si unul din parinti cu o cerere in care sa-mi scrie raspunsul negativ (ca ulterior sa-l pot contesta in instanta).
Nu au vrut sa-i primeasca cererea si sa-i dea numar de inregistrare pe ea! Cum vi se pare asta?
Ce ma sfatuiti sa fac: sa trimit cererea prin posta, sa ii reclam in alta parte?
yoshi656, utilizator
Ce spuneti dvs este gresit. Am primit raspuns oficial ce cerere mea a fost respinsa, motivarea nu e clara (nu o pot atasa aici). Deci trebuie sa merg in instanta.
Rugamintea mea, e cine ma poate indruma (care sunt pasii in mare) pentru a ma judeca cu ei?