Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abandon de familie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abandon de familie

Exista o hotarare prin care se recunoaste divortul si un acord facut intre parti prin care una dintre parti se obliga la plata pensiei de intretinere pt minori fata instantei intr.o alta tara si in Romania instanta recunoaste divortul printr.o hhotarare...insa nu este recunoscuta de instanta romana si plata pensiei alimentare... se poate inainta o plangere pt abandon de familie? Adica: instanta poate solutiona aceasta cauza doar prin faptul ca exista un acord intre parti facut la o instanta straina...?
Buna ziua,
Solicitati intai stabilirea pensiei decatre o instanta ROMANEASCA sau sa fie recunoscuta sentinta din acea tara si apoi puteti formula plangeri penale.
Consultati un avocat care sa va indrume.
Multumesc... deci acordul facut in alta tara trebuie recunoscut in Romania...