Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Autoturism instrainat - asigurare prelungita !
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Autoturism instrainat - asigurare prelungita !

Am vandut un autoturism unui cetatean cu buna credinta ca acesta il va inmatricula pe numele sau dar urmarile nu au fost aceleasi cu intelegerea. Dupa 12 luni de la data vanzarii respectivul cumparator nu a inmatriculat auto si a continuat sa circule cu actele pe numele meu iar asigurarea a platit-o in continuare.
Autoturismul l-am scos din evidentele fiscale.
Am luat legatura cu firma asiguratoare si am blocat CNP-ul meu pentru numarul respectiv de inmatriculare si am reusit sa blochez prelungirea asigurarii.
Sa nu ma trezesc cu amenzi sau cresteri de pret al asigurarii pentru alte bunuri din ma mir ce daune provoaca respectivu'.
In Romania sunt n asiguratorii si poate merge oriunde in lipsa mea sa faca asigurare, ca doar ce conteaza proprietarul...
Cum pot opri de tot asigurarea si pentru celelalte firme, nu au o baza de date comuna ? Exista vreo rezolvare ?
AlexandruEmilianIonut, utilizator