Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lipsa atestat administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lipsa atestat administrator

va intreb daca este corect, si legal, sa te semnezi la rubrica "Administrator" din listele de plata lunare, stiind ca tu nu detii un atestat de administrator ?..practic pui o semnatura sub un cuvant care nu te reprezinta, nu esti scolit si calificat pentru acel titlu pentru care semnezi...ce risti in acest caz?.sub incidenta carei legi intrii ?...va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs...nu ma pricep la legi, dar parerea mea este ca te incriminezi singur.Gresesc?
Se poate observa în textul Dvs. dorința de a vă răzbuna pe respectiva persoană. Dacă respectiva persoană a fost aleasă de Adunarea generală a proprietarilor (chiriașilor) din respectivul condominiu să îndeplinească funcția de Administrator, poate îndeplini această funcție și poate semna la rubrica „Administrator” pe listele lunare de plată. Deci, da, GREȘIȚI .
semnezi cu bara si ai rezolvat problema...
Rezolvatorul a scris:

Dacă respectiva persoană a fost aleasă de Adunarea generală a proprietarilor (chiriașilor) din respectivul condominiu să îndeplinească funcția de Administrator, poate îndeplini această funcție și poate semna la rubrica „Administrator” pe listele lunare de plată.
.

Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari care exercita responsabilitatea functiei in baza unui CIM si a fisei postului
Administratorul de imobil este angajat de catre comitetul executiv in temeiul disp L nr 230/2007 art 30 al g
Adunarea generala poate supune participantilor interesul pentru alegerea presedintelui ,a membrilot comitetului executiv ,a cenzorului/membrilor comisiei de cenzori

Insa sunt situatii speciale in care administratorul de imobil este in imposibilitate sa isi exercite prerogativele ,sau isi dademisia,etc,situatii in care pentru asigurarea functionarii in bune conditii a asociatiei de proprietari,a asigurarii relatiilor acesteia cu furnizorii/prestatorii de servicii,a realizarii platilor ,a incasarii cotelor individuale de intretinere,responsabilitatea functiei de administrator poate fi preluata provizoriu si de alta persoana din cadrul membrilor comitetului executiv chiar daca nu detine atestat de administrator de imobil

Adriantot, moderator
Eu "vad" problema altfel:
- acel atestat despre care vorbeste @codan2016, este intr-adevar obligatoriu sa-l detina un administrator de imobile care vrea sa profeseze, insa nu acesta este documentul care-i confera dreptul de a profesa in mod calificat meseria;
- cu alte cuviunte, pentru a profesa in aceasta meserie, un cetatean trebuie sa fi urmat un curs de calificare in meseria de administrator de imobile; la terminarea cursului, organizatorul cursului organizeaza un examen de absolvire si daca cursantul absolva, i se inmaneaza un Certificat de absolvire in meseria de administrator imobile;
- pe langa aceasta cerinta, in Legea 230/2007, este prevazut ca consiliile locale sa organizeze un alt examen la care pot participa doar cei care detin deja un certificat calificat in meseria de administrator de imobilein, in vederea obtinerii acelui atestat;

Cu alte cuvinte, @codan2016, daca cineva este calificat in meseria de sudor, omul este angajat si profeseaza, insa daca este nevoie de lucrari mai speciale, iata ca si aici este nevoie sa fie autorizati sa execute astfel de lucrari; la fel este si la electricieni - sunt electricieni de tot felul, dar printre acestia sunt si unii mai speciali, adica autorizati ceea ce le confera dreptul de a lucra in medii speciale, cu tensiuni mari, etc., etc.

Va dau exemplul personal: dupa terminarea cursurilor de administrator de imobile, consiliul local din localitatea mea nu a organizat examene in vederea obtinerii atestatului vreo 5 ani la rand. Ei, in aceasta perioada toti cei care au terminat cursul odata cu mine si apoi inca 50-60 de cetateni care s-au calificat in meseria de administrator de imobile - au profesat si au semnat liste de plata, fara a detine si acel document, da? Inseamna ca au profesat ilegal, ca nu au stiut ce fac?
Si daca detii acel document, ce se intampla, capata baietii o aura de supermani? Vedeti-va de treaba... ori cu atestat, ori fara atestat, calitatea umana este aceeasi.
Conform prevederilor art.27 lit. d) din Legea 230/2007, „ Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții: ... mandatează comitetul executiv reprezentat de președintele asociației de proprietari pentru angajarea și eliberarea din funcție a persoanei care ocupă funcția de administrator imobile sau a altor angajați sau prestatori, în scopul administrării și bunei funcționări a clădirii;
Adriantot, moderator