avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... obligativitatea semnaturii olograf pe petitie conform ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

obligativitatea semnaturii olograf pe petitie conform unui ordin intern CNCD

Am formulat o sesizare catre CNCD care mi-a raspuns ca petitia nu e semnata olograf conform unui ordin intern. Petitia a fost inaintata prin posta electronica si a fost semanta electronica in conditiile legii a.i. nu se poate retine ca nu e semnata

Exista o lege care obliga petentul sa semneze olograf petitiile catre institutiile publice ca eu nu-mi amintesc asemenea lege, cu atat mai mult cu cat evident poti semna electronic petitia mai nou, iar ordinele interne ale CNCD n-au nici o valoare juridica in raport cu cetateanul, extragandu-si forta juridica doar din presupusa lege despre care intreb aici daca exista, caz in care CNCD are dreptate

Daca legea obligativitatii semnaturii olograf si ignorarea semnaturii electronice exista ceea ce mi se pare absurd dar in Romania e posibil... atunci CNCD are dreptate

Exista asemenea lege?


EDIT: cautand legea am dat peste o lege noua care cica zice ca "Regimul juridic al semnăturilor electronice calificate este mai precis - aceasta are efectul juridic echivalent al unei semnături olografe"

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Noiembrie 2016
eusaisapte, utilizator

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta si tarif de despagubire iuliamariana iuliamariana buna seara! va rog un sfat am primit o amenda potrivit art 8 alin 1 OG 15/2002 si sanctionata de art art 8 alin 2 OG 15/2002 si Potrivit art.8 alin 3 OG ... (vezi toată discuția)
Obligativitate formular letric inscriere membru cotizant cristiturcin cristiturcin Buna seara, este obligatorie completarea unui formular letric pentru inscrierea ca membru cotizant in cadrul unei asociatii? Daca nu, care sunt ... (vezi toată discuția)
Semnatura electronica ficiu_elena ficiu_elena Buna seara! Indraznesc cu o intrebare la care va rog frumos sa-mi raspundeti: Presedintele unei asociatii de proprietari, care refuza sa inmaneze ... (vezi toată discuția)