Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... instanta competenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

instanta competenta

Urmeaza sa contestam o adresa de infiintare a popririi in calitate de tet poprit (CPF)
Ma puteti ajuta cu instanta competenta (suma este 200,000 ron)? Tribunalul?

Ce se intampla daca inregistrez cererea la o instanta care nu este competenta? se declina competenta?

MUltumesc!

instanta competenta pentru solutionarea contestatiei este judecatoria. tribunalul teoretic ar trebui sa-si decline competenta, de obicei se respinge cererea ca fiind gresit introdusa.
Contestatia trebuie depusa la instanta care a judecat cauza.Puteti sa spuneti mai multe detalii? persoana fizica?persoana juridica?
Competenta este judecatoria.
Chiar daca cererea este indreptata gresit, instanta isi va declina competenta si va trimite spre solutionare aceleia care este competenta.
catalin ciobanu a scris:

instanta competenta pentru solutionarea contestatiei este judecatoria. tribunalul teoretic ar trebui sa-si decline competenta, de obicei se respinge cererea ca fiind gresit introdusa.

Nu este corect ca tribunalul sa respinga cererea intr-un astfel de caz, ci sa o trimita la instanta competenta spre solutionare.
~ Conținut șters la cerere ~